Izvršni odbor MOO odlučio je da boks ostaje na OI sljedeće godine u Tokiju.
Izvršni odbor Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) odlučio je na sjednici u Lausanne da boks ostaje na Olimpijskim igrama sljedeće godine u Tokiju, međutim ne pod ingerencijom Međunarodne boksačke federacije (AIBA).
IO MOO-a je odlučio da boks, koji je na Olimpijskom programu od 1904. godine, ostaje na Igrama u Tokiju, ali je preporučio članovima da na Općoj skupštini krajem lipnja odluče da Međunarodni boksački savez (Aiba) ostaje isključen zbog navodnih nepravilnosti u radu. Prema mišljenju većine stručnjaka ova odluka će gotovo sigurno biti i prihvaćena.
AIBA tako neće moći organizirati kvalifikacije turnire, niti olimpijski turnir u Tokiju, a organizaciju će provesti posebna radna skupina koju predvodi Morinari Watanabe, predsjednik Međunarodne gimnastičke federacije.
U Tokiju će kao i do sada nastupiti 286 boksača u osam kategorija kod muškaraca i pet kod žena.
"Današnja odluka donesena je u interesu sporta i boksa", izjavio je predsjednik MOO-a Thomas Bach.
"To znači da boksači mogu živjeti svoje snove i sudjelovati na olimpijskim igrama u Tokiju", naglasio je Bach dodajući da je također sigurno da će se "AIBA suočiti s posljedicama".
Također, je najavio kako je u pripremi novi olimpijski boksački kalendar i da će se kvalifikacije za Tokio 2020. održati između siječnja i svibnja sljedeće godine.